Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Dini Terimler
Sponsorlu bağlantılar
Secme Konular
· ELHAMDÜLİLLAH
· SİCCÎN
· ÂLİM
· FETÂNET
· FİDYE
· SAFÂ VE MERVE
· EMÂN
· MÜRŞİD
· LEBBEYK
· VEYL

Burayada Bak
· AKÎKA
· Akl-ı Feâl
· Akl-ı Meâş
· Âlem-i Ervâh
· Âlem-i Mânâ
· Âlem-i Sagîr
· ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM
· ÂLİM
· AMDEN
· AMEL
· Amel-i Kesîr
· Amel-i Sâlih
· ÂMENTÜ
· ANÂSIR-IERBE'A
· ANGLİKANİZM

Son Okunanlar
· RESÛL
· SÜKÛT
· TEŞYİ'
· Ezân-ı Cavk
· Ahd-i Cedîd
· TÛL-İ EMEL
· MUKADDES
· ME'CÛC
· SİCCÎN
· EN'ÂM SÛRESİDini Terimler     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

RESÛL

Allahü teâlâ Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyuruyor ki:

Resûl size ne verdiyse onu alın, size ne yasakladıysa ondan da sakının. Allahü teâlâdan korkun. Çünkü Allah'ın azâbı çetindir. (Haşr sûresi: 7)

Allahü teâlâ Âdem aleyhisselâmdan beri her bin senede bir resûl vâsıtasıyla insanlara bir din göndermiştir. Son resûl Muhammed aleyhisselâmdır. O'ndan başka peygamber gelmeyecektir. O bütün insanlara peygamber olarak gönderilmiştir. (Abdülhakîm bin Mustafâ)

Allahü teâlânın, resûlleri vâsıtasıyla bildirdiği emirlerin, bilgilerin herhangi birine inanmamak ve şüphe etmek küfürdür. Çünkü resûle inanmamak veya îtimâd etmemek, resûle yalancı demek olur. Yalancılık kusurdur. Kusurlu olan peygamber olamaz. (Seyyid Abdülhakîm Efendi)

Cenâb-ı Hak, bütün insanlara, sayılamayacak kadar çok nîmet, iyilik vermiştir. Bunların en büyüğü ve en kıymetlisi olarak da, resûller ve nebîler (aleyhissalevâtü vetteslîmât) göndererek ebedî seâdetin yolunu göstermiştir. (Hâdimî)

2. Elçi, haberci.

Kur'ân-ı kerîmde meâlen buyruldu ki:

Onlara o şehir (Antakya) halkını misâl getir. Hani oraya (Îsâ aleyhisselâmın) resûller gelmişti. Biz o zaman kendilerine iki elçi göndermiştik de onları tekzîb etmişlerdi, yalanlamışlardı. Biz de bir üçüncü ile bunları takviye etmiştik de "Hakîkat, biz size gönderilmiş elçileriz" demişlerdi. (Yâsîn sûresi: 13,14)


Son takip: 13.08.2022 - 06:59
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:· GASB · İBLÎS · CEZÂ · MÜTEVÂTİR HADÎS · SECCÂDE · Hadd-i Zinâ · Tecellî-i Zât · TEBÂREKE VE TEÂLÂ · TENZÎL · KABÛL · Hâce-i Kâinât · Nefs-i Mülhime · Hadîs-i Kudsî · MUVATTÂ · MUKÎM · DA'VET (Dâvet) · Şühûd-i İlâhî · HUKEMÂ · HAVÂLE · HAMR · Âdette Bid'at · HAREM · HAYY (El-Hayyü) · Yemîn-i Lağv · MAKÂM · BEKTÂŞÎLİK · HIRKA-İ SEÂDET · KÂLİB ALEYHİSSELÂM · FAHR-İ ENÂM (Fahr-ül-enâm) · NÂS SÛRESİ · EHL-İ RİVÂYET · TRİNİTE · MUAHHİR (El-Muahhir) · Şerh-i Sadr · İNKIYÂD · BÂĞÎ · AMEL · AKÂİD · TERCÎHUN BİLÂ MÜRECCİH · ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM · Cehl-i Mürekkeb · Talâk Sûresi · ÂMİL · KAMERÎ SENE · ANÂSIR-IERBE'A · Kadr (Kadir) Gecesi · İNTİSÂB · VEDÂ HACCI · TEAKKUL · SEVM-İ NAZAR
· AKÎKA · Akl-ı Feâl · Akl-ı Meâş · Âlem-i Ervâh · Âlem-i Mânâ · Âlem-i Sagîr · ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM · ÂLİM · AMDEN · AMEL · Amel-i Kesîr · Amel-i Sâlih · ÂMENTÜ · ANÂSIR-IERBE'A · ANGLİKANİZM · ANKEBÛT SÛRESİ · ARABÎ AYLAR · ARABÎ SENE · A'RÂF · A'râf Eshâbı (Ehli) · ARAFÂT · ARÂZİ-İ MÎRİYYE · ARÂZİ-İ UŞRİYYE · AREFE GÜNÜ · ASHÂB · ÂSÎ · ÂŞİR · Aşk-ı İlâhî · AŞR (Aşır) · AŞR (Aşır) · ÂŞÛRE GÜNÜ · ATÂ · AZÂB · Âzâd Etmek · Âzâd Olmak · AZAMET · ÂZER · AZÎMET · AZÎZ (El-Azîz) · BÂTINİYYE
· Melekler · Peygamberler · Sureler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Oyun Resimler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
ilmihal Rehber