Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Dini Terimler
Sponsorlu bağlantılar
Secme Konular
· ELHAMDÜLİLLAH
· SİCCÎN
· ÂLİM
· FETÂNET
· FİDYE
· SAFÂ VE MERVE
· EMÂN
· LEBBEYK
· MÜRŞİD
· VEYL

Burayada Bak
· AKÎKA
· Akl-ı Feâl
· Akl-ı Meâş
· Âlem-i Ervâh
· Âlem-i Mânâ
· Âlem-i Sagîr
· ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM
· ÂLİM
· AMDEN
· AMEL
· Amel-i Kesîr
· Amel-i Sâlih
· ÂMENTÜ
· ANÂSIR-IERBE'A
· ANGLİKANİZM

Son Okunanlar
· NİSÂ SÛRESİ
· NÂFİLE
· VALLÂHÎ
· RA'D SÛRESİ
· MEVCÛDÂT
· BEKTÂŞÎLİK
· Kalb Hastalığı
· RAVDA-İ MÜBÂREKE
· VEFÂ
· Tevbe-i İstigfârDini Terimler     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

NİSÂ SÛRESİ

Nisâ sûresi, Medîne'de nâzil oldu (indi). Yüz yetmiş altı âyet-i kerîmedir. Nisâ, kadınlar demektir. Sûrede; toplum içinde kadınların hukûkî ve ictimâî yer ve değerlerinden bahsedildiği için, Sûret-ün-Nisâ denilmiştir. Sûrede; İslâmiyet'te âile, kadın ve kadın hakları, müşrikler ve ehl-i kitâbın sapık inançları, savaş yüzünden babalarını kaybeden yetimlerle dulların hukûku ve mîrâs hükümleri bildirilmektedir. (İbn-i Abbâs, Râzî, Kurtubî)

Allahü teâlâ Nisâ sûresinde meâlen buyuruyor ki:

Ey insan! Sana gelen her iyilik, Allahü teâlânın ihsânı ve nîmeti olarak gelmektedir. Her dert ve belâ da kötülüklerine karşılık olarak gelmektedir. Hepsini yaratan ve gönderen Allahü teâlâdır. (Âyet: 78)

Ey îmân edenler! Kadınlara zorla vâris olmanız size helâl değildir. Apaçık bir edepsizlik yapmadıkça, onlara verdiğiniz mehrin bir kısmını ele geçirmeniz için de kadınları sıkıştırmayın. Onlarla iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmazsanız (biliniz ki) Allah'ın, hakkınızda çok hayırlı kılacağı bir şeyden de hoşlanmamış olabilirsiniz. (Âyet: 19)


Son takip: 26.09.2020 - 09:12
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:· ŞÂMÂNÎLER · BUHÂRÎ-İŞERÎF · FAHŞÂ · RAVDA-İ MÜBÂREKE · CÜNÛN · ŞERÂB (Şarâb) · TETAYYUR · KUR'ÂN-I KERÎM · Nezr-i Mutlak · Kalb Gözü · VEHHÂB (El-Vehhâb) · EBÜ'L-VAKT · ASHÂB · TASVÎR · İBÂRET-İNASS · İhyâ-ı Mevât · EHL-İ DÜNYÂ · GANÎ (El-Ganî) · TEMENNÎ · GASL · MEHR (Mehir) · MUHTÂC · MUHARREF · EVTÂD · DÂVÛD ALEYHİSSELÂM · HÂRİKULÂDE · Âkıl-Bâliğ · Huzûr-ı İlâhî · MUHDİS · ESBÂB-I NÜZÛL · MÜSTEHLİK EVLİYÂ · SETR-İ AVRET · BEDR GAZVESİ · Lahn-ı Hafî · SEM' · KÂİN VE BÂİN · YOLCU · MAHKEME · BASÎRET · ZÂHİD · ŞÎA · HUCCET · REHN (Rehin) · SELÂMET · FETTÂH (El-Fettâh) · SALSÂL · İMÂM-I AHMED BİN HANBEL · EHL-İ GAFLET · GADR · TASADDUK
· AKÎKA · Akl-ı Feâl · Akl-ı Meâş · Âlem-i Ervâh · Âlem-i Mânâ · Âlem-i Sagîr · ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM · ÂLİM · AMDEN · AMEL · Amel-i Kesîr · Amel-i Sâlih · ÂMENTÜ · ANÂSIR-IERBE'A · ANGLİKANİZM · ANKEBÛT SÛRESİ · ARABÎ AYLAR · ARABÎ SENE · A'RÂF · A'râf Eshâbı (Ehli) · ARAFÂT · ARÂZİ-İ MÎRİYYE · ARÂZİ-İ UŞRİYYE · AREFE GÜNÜ · ASHÂB · ÂSÎ · ÂŞİR · Aşk-ı İlâhî · AŞR (Aşır) · AŞR (Aşır) · ÂŞÛRE GÜNÜ · ATÂ · AZÂB · Âzâd Etmek · Âzâd Olmak · AZAMET · ÂZER · AZÎMET · AZÎZ (El-Azîz) · BÂTINİYYE
· Melekler · Peygamberler · Sureler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Oyun Resimler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
ilmihal Rehber