Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Dini Terimler
Sponsorlu bağlantılar
Secme Konular
· ELHAMDÜLİLLAH
· SİCCÎN
· ÂLİM
· FETÂNET
· FİDYE
· SAFÂ VE MERVE
· EMÂN
· MÜRŞİD
· LEBBEYK
· VEYL

Burayada Bak
· AKÎKA
· Akl-ı Feâl
· Akl-ı Meâş
· Âlem-i Ervâh
· Âlem-i Mânâ
· Âlem-i Sagîr
· ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM
· ÂLİM
· AMDEN
· AMEL
· Amel-i Kesîr
· Amel-i Sâlih
· ÂMENTÜ
· ANÂSIR-IERBE'A
· ANGLİKANİZM

Son Okunanlar
· HİŞÂMİYYE
· ŞÜPHELİ ŞEYLER
· TEVEKKÜL
· TEHLÎL
· ÜMM-ÜL-MÜ'MİNÎN
· MES'ELEDE MÜCTEHİD
· LEVM
· HURMET-İ MÜSÂHERE
· MÜCRİM
· TAVÂF



Dini Terimler     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

HİŞÂMİYYE

Şiîlik, hazret-i Ali zamânında ortaya çıktı. İnsanlar arasında yayılması daha sonra başladı. Hicretin altmış senesinde Kisâniyye, altmış altı senesinde Muhtâriyye ve yüz dokuz senesinde Hişâmiyye fırkaları ortaya çıktıysa da tutunamadılar, yok oldular. (Abdülazîz Dehlevî)

Hişâm bin Hakem'in kurduğu Hişâmiyyeye göre; Allah sınırlı ve sonlu olan bir cisimdir. Uzunluğu, genişliği ve derinliği vardır. Gümüşten yapılmış, saf bir zincir ve her yanı yuvarlak inci gibi ışıldayan bir nûrdur. İmâmlar günâhlardan korunmuş olduğu hâlde peygamberlerin günah işlemesi câizdir. (Abdülkâhir Bağdâdî)

Hişâm bin Sâlim el-Cevâlikî'nin kurduğu Hişâmiyyeye göre; Allah insan şeklindedir. O, et ve kandan olmayıp, yükseklerde parlayan yüksek bir nûrdur. O'nun elleri, ayakları, gözleri, kulakları, burnu ve ağzı vardır. Üst yarısı boş, alt yarısı ise doludur. O'nun siyah saçları ve hikmet fışkıran bir kalbi vardır. (Abdülkâhir Bağdâdî)


Son takip: 06.04.2024 - 07:27
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:



· KÜÇÜK HAVUZ · İCBÂR-I NEFS · MÜŞEBBİHE · HIYÂR · MEÂRİC SÛRESİ · MÜNÂFİKÛN SÛRESİ · Haber-i Vâhid · MUTAHHİR · FETRET · MÜZZEMMİL SÛRESİ · İLHÂD · KÂFİR · HATENEYN · İNÂBE (İnâbet) · Bey'-i Mevkûf · TECVÎD · BASÎR (El-Basîr) · DÂR-ÜL-BEKÂ · Tecellî-i Zât · Yemîn-i Lağv · ESHÂB (Ashâb) · FETTÂH (El-Fettâh) · HİLYE-İ SEÂDET · KÂF SÛRESİ · MEGÂZÎ · DUHÂN SÛRESİ · MÜŞTEBEH · TEMÎME · NECDET · ŞÂHİK-UL-CEBEL · MÜSTEŞRİK · AHKÂM · KÜFV (Küfüv) · CEM'İYYET · Vahy-i Gayri Metlûv · Hadîs-i Hâs · Hadîs-i Mevdû · İŞRÂK NAMAZI · ZILL · MAKÂMÂT-I AŞERE · EF'ÂL-İ İLÂHİYYE · Âlem-i Misâl · LEVH-ÜL-MAHFÛZ · HABÂİS · FÂSİD · SİLSİLET-ÜZ-ZEHEB · HASÎS · TESLİM · ZİLZÂL SÛRESİ · CELLE CELÂLÜH
· AKÎKA · Akl-ı Feâl · Akl-ı Meâş · Âlem-i Ervâh · Âlem-i Mânâ · Âlem-i Sagîr · ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM · ÂLİM · AMDEN · AMEL · Amel-i Kesîr · Amel-i Sâlih · ÂMENTÜ · ANÂSIR-IERBE'A · ANGLİKANİZM · ANKEBÛT SÛRESİ · ARABÎ AYLAR · ARABÎ SENE · A'RÂF · A'râf Eshâbı (Ehli) · ARAFÂT · ARÂZİ-İ MÎRİYYE · ARÂZİ-İ UŞRİYYE · AREFE GÜNÜ · ASHÂB · ÂSÎ · ÂŞİR · Aşk-ı İlâhî · AŞR (Aşır) · AŞR (Aşır) · ÂŞÛRE GÜNÜ · ATÂ · AZÂB · Âzâd Etmek · Âzâd Olmak · AZAMET · ÂZER · AZÎMET · AZÎZ (El-Azîz) · BÂTINİYYE
· Melekler · Peygamberler · Sureler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Oyun Resimler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
ilmihal Rehber