Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Dini Terimler
Sponsorlu bağlantılar
Secme Konular
· ELHAMDÜLİLLAH
· SİCCÎN
· ÂLİM
· FETÂNET
· FİDYE
· SAFÂ VE MERVE
· EMÂN
· LEBBEYK
· MÜRŞİD
· VEYL

Burayada Bak
· AKÎKA
· Akl-ı Feâl
· Akl-ı Meâş
· Âlem-i Ervâh
· Âlem-i Mânâ
· Âlem-i Sagîr
· ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM
· ÂLİM
· AMDEN
· AMEL
· Amel-i Kesîr
· Amel-i Sâlih
· ÂMENTÜ
· ANÂSIR-IERBE'A
· ANGLİKANİZM

Son Okunanlar
· Semâvî Kitab
· FETÂNET
· Cihâd-ı Ekber
· METÂ'
· Celse-i Hafîfe
· ZEVÂİD
· Tecellî-i Zât
· HAŞR
· ŞEYHAYN
· KÂSİDDini Terimler     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

Semâvî Kitab

Kâğıt liralar fülûstur. Bunların zekâtını vermek lâzımdır. Fakat bunların kıymetleri altın ile gümüşün kıymetleri gibi hakîkî kıymet değildir. Îtibârî kıymettir. Hükûmetlerin verdikleri kıymettir. Verdikleri gibi geri de alırlar. Îtibârî kıymetleri gidince semen olmazlar. (İbn-i Âbidîn)

Bir satışta semen gösterilmeden akd (sözleşme) yapıp da sonra semen olarak haram olduğu bilinen şey verilirse, bu şey karşılığı alınan mebî' (mal) helâl ve tîb (güzel) olur. Fakat haram olduğu bilinen veya kendinde vedî'a (emânet) bulunan şey semen olarak gösterilerek söz kesilir ve bu semen verilirse, satın alınan mebî (mal) haram olur. Haram semene işâret edip, başka şeyi verirse veya başka semene işâret edip, haram semeni verirse, mebî (mal) haram ve habîs (pis) olmaz. (İmâm-ı Kerhî)


Son takip: 28.05.2020 - 03:48
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:· Kadr (Kadir) Sûresi · AHRÂRİYYE · GAMÂRÂ · KÖLE · BÜHTÂN · SALSÂL · FÂTIR SÛRESİ · Gayret-i İlâhiyye · BERÂT GECESİ · Vatan-ı Aslî · BURHÂN · Sâbikûn-ı Evvelûn · KASÎDE-İ BÜRDE · Tevbe Sûresi · Kurb-i Nübüvvet · HUMÛD · Kalb Huzûru · Eshâb-ı Tercîh · MUTAFFİFÎN SÛRESİ · DÂR-UL-UKBÂ · HÂCE · Nikâh-ı Müt'a · ÂSÂR · NECS (Necis, Neces) · ANKEBÛT SÛRESİ · AZM ETMEK · MÜŞTERÎ · BERÂET (Berât) · MÜSELLES · Nûr-ı Nübüvvet · MERVE · RAMAZAN · SÜCÛD · KIDEM · Eshâb-ı Yemîn · ZÜRRİYYET · HÂDÎ (El-Hâdî) · ÜMMÎ · CEM'İYYET · Hanbelî Mezhebi · VEDÂ HACCI · TERCÎ' · MÜRÛR-I ZEMÂN · Fukahâ-i Seb'a · SAKALÂN (Sakaleyn) · ALAK SÛRESİ · SEMÂ' · MÜVÂSÂT · MÎLÂD · EHAD (El-Ehad)
· AKÎKA · Akl-ı Feâl · Akl-ı Meâş · Âlem-i Ervâh · Âlem-i Mânâ · Âlem-i Sagîr · ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM · ÂLİM · AMDEN · AMEL · Amel-i Kesîr · Amel-i Sâlih · ÂMENTÜ · ANÂSIR-IERBE'A · ANGLİKANİZM · ANKEBÛT SÛRESİ · ARABÎ AYLAR · ARABÎ SENE · A'RÂF · A'râf Eshâbı (Ehli) · ARAFÂT · ARÂZİ-İ MÎRİYYE · ARÂZİ-İ UŞRİYYE · AREFE GÜNÜ · ASHÂB · ÂSÎ · ÂŞİR · Aşk-ı İlâhî · AŞR (Aşır) · AŞR (Aşır) · ÂŞÛRE GÜNÜ · ATÂ · AZÂB · Âzâd Etmek · Âzâd Olmak · AZAMET · ÂZER · AZÎMET · AZÎZ (El-Azîz) · BÂTINİYYE
· Melekler · Peygamberler · Sureler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Oyun Resimler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
ilmihal Rehber