Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Dini Terimler
Sponsorlu bağlantılar
Secme Konular
· ELHAMDÜLİLLAH
· SİCCÎN
· ÂLİM
· FETÂNET
· FİDYE
· SAFÂ VE MERVE
· EMÂN
· MÜRŞİD
· LEBBEYK
· VEYL

Burayada Bak
· AKÎKA
· Akl-ı Feâl
· Akl-ı Meâş
· Âlem-i Ervâh
· Âlem-i Mânâ
· Âlem-i Sagîr
· ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM
· ÂLİM
· AMDEN
· AMEL
· Amel-i Kesîr
· Amel-i Sâlih
· ÂMENTÜ
· ANÂSIR-IERBE'A
· ANGLİKANİZM

Son Okunanlar
· MEMNÛ'
· SARIK
· VÜCÛD
· ÜLÜ'L-EMR
· BEŞER
· Zevâid Tekbirleri
· MÂLİK
· Rüyâ üç çeşittir
· NİKÂR
· VEHHÂBÎLİKDini Terimler     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

MEMNÛ'

Almak memnû' olan şeyi vermek dahi memnû' olur. Meselâ rüşvet almak, alan hakkında memnû' olduğu gibi, vermek dahi veren hakkında memnû'dur. (Mecelle: 34)

İşlenmesi memnû' olan şeyin istenmesi dahi memnû' olur. Yâni bir şeyin işlenmesi yasak ise, o şeyin yapılmasını başkasından istemek ve yapılmasına vâsıta ve âlet olmak dahi memnû'dur. Meselâ, bir kimsenin başkasına eziyet ve mal veya canına zarar vermesi ve rüşvet alması ve yalan yere şâhitlik yapması memnû' işlerden olduğu gibi, bunları başkasına yaptırması veya teşvik etmesi ve zorlaması da memnû'dur. (Mecelle: 35)

Zarûretler, memnû' olan şeyleri mubâh kılar. Mâni zâil, yok oldukta memnû' avdet eder (geri gelir). Meselâ bir kimsenin avret mahalline (yerine) bakmak memnû' ise de, yara ve başka hastalık hâlinde zarûret hâli sebebiyle hekim (doktor) ve cerrâh ebe gibi kimselerin bakması mubâh olur. (Mecelle: 21)


Son takip: 24.06.2022 - 01:03
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:· POLİGAMİ · BEDEL · Seyr-i Enfüsî · ŞERÎAT · ÂYİSE · EHL-İ HEVÂ · Sadaka-i Câriye · YAHYÂ ALEYHİSSELÂM · BENÛL-AHYÂF · Adâlet-i ictimâiyye · EHLULLAH · Kurb-i Nübüvvet · MUKADDES · HAZER VE İBÂHA · TÛR SÛRESİ · Hadîs İmâmı · FUHŞ (Fuhuş) · ŞÂHİK-UL-CEBEL · MUSAVVİR (El-Musavvir) · KAT'-İ RAHM · SIRÂT KÖPRÜSÜ · TEŞE'ÜM · NASR SÛRESİ · MAÂZ-ALLAH · HEVÂ · Vahy Kâtibi · CÂSİYE SÛRESİ · SEKERÂT-ÜL-MEVT · FEHM · CEM'İYYET · ÂSÂR · Âlem-i Misâl · Yed-i Beydâ · DALÂLET · FÂTİHA SÛRESİ · GAVS · BÂRÎ (El-Bâri) · CÜHÛD · Emîr-ül-Mü'minîn · KABR (Kabir) · ÂZER · ASL · HÛD SÛRESİ · UMÛMÎ VEKİL · ESMÂ-İ HÜSNÂ · KİBR (Kibir) · Cum'â Namazı · SELVÂ · TERCÎ' · FİYAT
· AKÎKA · Akl-ı Feâl · Akl-ı Meâş · Âlem-i Ervâh · Âlem-i Mânâ · Âlem-i Sagîr · ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM · ÂLİM · AMDEN · AMEL · Amel-i Kesîr · Amel-i Sâlih · ÂMENTÜ · ANÂSIR-IERBE'A · ANGLİKANİZM · ANKEBÛT SÛRESİ · ARABÎ AYLAR · ARABÎ SENE · A'RÂF · A'râf Eshâbı (Ehli) · ARAFÂT · ARÂZİ-İ MÎRİYYE · ARÂZİ-İ UŞRİYYE · AREFE GÜNÜ · ASHÂB · ÂSÎ · ÂŞİR · Aşk-ı İlâhî · AŞR (Aşır) · AŞR (Aşır) · ÂŞÛRE GÜNÜ · ATÂ · AZÂB · Âzâd Etmek · Âzâd Olmak · AZAMET · ÂZER · AZÎMET · AZÎZ (El-Azîz) · BÂTINİYYE
· Melekler · Peygamberler · Sureler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Oyun Resimler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
ilmihal Rehber