Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Dini Terimler
Sponsorlu bağlantılar
Secme Konular
· ELHAMDÜLİLLAH
· SİCCÎN
· ÂLİM
· FETÂNET
· FİDYE
· SAFÂ VE MERVE
· EMÂN
· LEBBEYK
· MÜRŞİD
· VEYL

Burayada Bak
· AKÎKA
· Akl-ı Feâl
· Akl-ı Meâş
· Âlem-i Ervâh
· Âlem-i Mânâ
· Âlem-i Sagîr
· ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM
· ÂLİM
· AMDEN
· AMEL
· Amel-i Kesîr
· Amel-i Sâlih
· ÂMENTÜ
· ANÂSIR-IERBE'A
· ANGLİKANİZM

Son Okunanlar
· ZARÛRET
· AŞERE-İ MÜBEŞŞERE
· MÜSTAĞNÎ
· HAZRET
· MÜTEKAVVİM MAL
· LEŞKER-İ GAZÂ
· HAŞŞÂŞİYYE
· NİSÂB
· ZEBÛR
· MÜCTEHİDDini Terimler     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

ZARÛRET

Zarûretler, dînen haram, yasak olan şeyleri mübâh kılar. Yâni mübâhı (dînen yapılması serbest olan bir işi) yapan nasıl muâheze olunmazsa (cezâlandırılmazsa), zarûret olan bir işi yapan da muâheze olunmaz. Bir kimse, mûteber bir ikrah (zorlama, cebr) ile başkasının malını telef etse, ikrah zarûreti bu işin haramlığını, yasaklığını gidermez. O iş yine haramdır. Sâdece bu işi ikrah, zorlama, korkutma gibi zarûret sebebiyle yaptığı için, sorumlu olmaz. Zarûretlerin, yasakları mübâh kılmasına ruhsat denir. (Mecelle, Ali Haydar Efendi)

Zarûretler, kendi miktarlarınca takdîr olunurlar. Açlıktan helâk olacak, ölecek bir kimse, başkasının malından izni olmadan ancak ölmeyecek kadar alıp yiyebilir. Açlık bahânesiyle fazlasını yiyemez. Daha sonra ölmeyeceği miktarda yediğinin bedelini sâhibine verir, yâhut helâllaşır. (Mecelle, Ali Haydar Efendi)


Son takip: 30.05.2020 - 03:35
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:· BENCİLLİK · Amel-i Kesîr · VEDÎA · TEVÂZU' (Tevâdu') · ŞUAYB ALEYHİSSELÂM · İşâ-i Evvel · HÂŞİMÎ · İKTİSÂD · KÎL-U-KÂL · MUHARREM GECESİ · Halvet Der-Encümen · Hadîs-i Mevsûl · NESÂİK · GÂFİL · MÜCEDDÎD · AKD · Hâtır-ı Şeytânî · TİVELE · FEYZ · İHRÂM · HÂTEM-ÜL-ENBİYÂ · MEYL-İ TABÎ'Î · HAVF VERECÂ · A'MÂL-İ ŞER'İYYE · Fenâ Fillah · İHTİYÂÇ · ZEVÂİD · Hacc-ı Kıran · SIDDÎK · Sôfiyye-i Aliyye · ARTIK · VEFÂ · İSFİRÂR-I ŞEMS VAKTİ · İZTİBÂ (İdtıbâ) · Kabz ve Bast · DİYET · FUKARÂ-YI SÂBİRÎN · FÂCİR · FEYLESOF · MÜRSEL · FIKH (Fıkıh) · EYYÛB ALEYHİSSELÂM · ERBÂB-I SEKR · FÂİZ · MÜSÂREAT · EHL-İ İSLÂM · Bİ'SET · MUKÂYADA SATIŞI · KALENSÜVE · VAHY (Vahiy)
· AKÎKA · Akl-ı Feâl · Akl-ı Meâş · Âlem-i Ervâh · Âlem-i Mânâ · Âlem-i Sagîr · ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM · ÂLİM · AMDEN · AMEL · Amel-i Kesîr · Amel-i Sâlih · ÂMENTÜ · ANÂSIR-IERBE'A · ANGLİKANİZM · ANKEBÛT SÛRESİ · ARABÎ AYLAR · ARABÎ SENE · A'RÂF · A'râf Eshâbı (Ehli) · ARAFÂT · ARÂZİ-İ MÎRİYYE · ARÂZİ-İ UŞRİYYE · AREFE GÜNÜ · ASHÂB · ÂSÎ · ÂŞİR · Aşk-ı İlâhî · AŞR (Aşır) · AŞR (Aşır) · ÂŞÛRE GÜNÜ · ATÂ · AZÂB · Âzâd Etmek · Âzâd Olmak · AZAMET · ÂZER · AZÎMET · AZÎZ (El-Azîz) · BÂTINİYYE
· Melekler · Peygamberler · Sureler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Oyun Resimler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
ilmihal Rehber