Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Dini Terimler
Sponsorlu bağlantılar
Secme Konular
· ELHAMDÜLİLLAH
· SİCCÎN
· ÂLİM
· FETÂNET
· FİDYE
· SAFÂ VE MERVE
· EMÂN
· LEBBEYK
· MÜRŞİD
· VEYL

Burayada Bak
· AKÎKA
· Akl-ı Feâl
· Akl-ı Meâş
· Âlem-i Ervâh
· Âlem-i Mânâ
· Âlem-i Sagîr
· ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM
· ÂLİM
· AMDEN
· AMEL
· Amel-i Kesîr
· Amel-i Sâlih
· ÂMENTÜ
· ANÂSIR-IERBE'A
· ANGLİKANİZM

Son Okunanlar
· TERÂVİH NAMAZI
· Mescid-i Harâm
· CÛD
· HÂCI
· YETÎM
· RÜKN
· MUHBİR-İ SÂDIK
· VAD'I HAML
· AFV
· DÜNYÂYI TERKETMEKDini Terimler     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

TERÂVİH NAMAZI

Ey müslümanlar! Üzerinize öyle büyük bir ay gölge vermek üzeredir ki, bu aydaki bir gece (Kadir gecesi) bin aydan daha hayırlıdır. Allahü teâlâ bu ayda, her gün oruç tutulmasını emretti. Bu ayda geceleri terâvih namazı kılmak da sünnettir. (Hadîs-i şerîf-Riyâd-ün-Nâsihîn)

Erkeklerin ve kadınların terâvih namazı kılması sünnet-i müekkededir. Cemâatle birlikte kılınması da sünnet-i kifâyedir. Yâni câmide cemâat ile kılındıkta, başkaları evde yalnız kılabilir, günâh olmaz. (M. Zihni Efendi)

Eshâb-ı kirâmın hepsi terâvih namazını cemâat ile yirmi rek'at kıldılar. Dört halîfeye ve Eshâb-ı kirâmın icmâ'ına (söz birliğine) uymamız hadîs-i şerîf ile emredilmiştir. (Tahtâvî)

Kur'ân-ı kerîm, Ramazan'da indi. Kadir gecesi bu aydadır. Ramazân-ı şerîfte hurma ile iftâr etmek sünnettir. Bu ayda terâvih namazı kılmak ve hatim okumak mühim sünnettir. (Ahmed Fârûkî)


Son takip: 30.05.2020 - 08:34
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:· Tavâf-ı Nâfile · EHL-İ KİTÂB · TÂÛN · RAHÎM (Er-Rahîm) · MEDENİYYET · Vilâyet-i Muhammediyye · Ebedî Mahrem · ŞERÎAT · Kâdir-i Muhtâr · HÂRİKULÂDE · Nısf-ün-Nehâr · MEFHÛM-I MUVÂFIK · EHL-İ KİTÂB · Muhammed-ül-Emîn · Âlem-i Mânâ · Fırka-i Dâlle · MİNNET · KEMEND-İ MAHBÛB-İ İLÂHÎ · VA'D · İslâm Âlimi · Kelâm-ı Lafzî · HIDIRELLEZ · Bey'-i Mevkûf · HİCR · LETÂFET · Zikr-i Hafî · DÂİRE-İ HİNDİYYE · SİDRET-ÜL-MÜNTEHÂ · VEDÛD (El-Vedûd) · MEZÂR · KONAK · Dünyâ Hayâtı · MEYL-İ TABÎ'Î · TEFÂHÜR · AKLÎ VE NAKLÎ İLİMLER · LAÎN · AŞR (Aşır) · MÎLÂD · YÛSUF ALEYHİSSELÂM · NİSÂ SÛRESİ · EZKÂR · TERCÎHUN BİLÂ MÜRECCİH · EVÂMİR-İAŞERE · AYN · ÂB-I HAYÂT · LÂŞE · AKRABÂ · Amel-i Kalîl · MEKKE-İ MÜKERREME · ŞA'YÂ ALEYHİSSELÂM
· AKÎKA · Akl-ı Feâl · Akl-ı Meâş · Âlem-i Ervâh · Âlem-i Mânâ · Âlem-i Sagîr · ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM · ÂLİM · AMDEN · AMEL · Amel-i Kesîr · Amel-i Sâlih · ÂMENTÜ · ANÂSIR-IERBE'A · ANGLİKANİZM · ANKEBÛT SÛRESİ · ARABÎ AYLAR · ARABÎ SENE · A'RÂF · A'râf Eshâbı (Ehli) · ARAFÂT · ARÂZİ-İ MÎRİYYE · ARÂZİ-İ UŞRİYYE · AREFE GÜNÜ · ASHÂB · ÂSÎ · ÂŞİR · Aşk-ı İlâhî · AŞR (Aşır) · AŞR (Aşır) · ÂŞÛRE GÜNÜ · ATÂ · AZÂB · Âzâd Etmek · Âzâd Olmak · AZAMET · ÂZER · AZÎMET · AZÎZ (El-Azîz) · BÂTINİYYE
· Melekler · Peygamberler · Sureler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Oyun Resimler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
ilmihal Rehber