Rüya Tabirleri
Açılış  Giriş Sayfası Yap
Favori  Sık Kullanılanlara Ekle
www.ihya.org 10. yilinda
IHYA ÜYE İŞLEMLERİ
Üyeadi:
Parola :
Dini Terimler
Sponsorlu bağlantılar
Secme Konular
· ELHAMDÜLİLLAH
· SİCCÎN
· ÂLİM
· FETÂNET
· LEBBEYK
· FİDYE
· SAFÂ VE MERVE
· ATEİST
· KEVSER
· EMÂN

Burayada Bak
· AKÎKA
· Akl-ı Feâl
· Akl-ı Meâş
· Âlem-i Ervâh
· Âlem-i Mânâ
· Âlem-i Sagîr
· ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM
· ÂLİM
· AMDEN
· AMEL
· Amel-i Kesîr
· Amel-i Sâlih
· ÂMENTÜ
· ANÂSIR-IERBE'A
· ANGLİKANİZM

Son Okunanlar
· TEKVÎN
· KEREM
· NAKLÎ İLİMLER
· SADİST
· TA'N ETMEK
· HÂVİYE
· Kazf Haddi
· Tevhîd-i Şuhûdî
· Lahn-ı Hafî
· Refîk-i A'lâDini Terimler     A B C Ç D E F G H I İ J K L M N O Ö P R S Ş T U Ü W V Y Z

TEKVÎN

Allahü teâlânın sübûtî (zâtında bulunmakla birlikte başka varlıklarda da sınırlı olarak bulunan) sıfatları sekiz tânedir. Bunlar; hayât (diri olmak), ilim (bilmek), semi' (işitmek), basar (görmek), kudret (gücü yetmek), irâde (istemek), kelâm (söylemek) ve tekvîndir. Bu sekiz sıfata sıfât-ı hakîkiyye denir. (İmâm-ı Rabbânî)

Allahü teâlâ hakkında bizlere bilmesi vâcib olan sıfât-ı sübûtiyyeden bir tânesi de tekvîndir. Allahü azîm-üş-şân hâlıktır, yaratıcıdır. Her şeyi yoktan var eden, yaratan O'dur. O'ndan başka yaratıcı yoktur. O'ndan başkası için yarattı demek küfr olur. İnsan bir şey yaratamaz. (Kutbüddîn İznikî)

Ehl-i sünnet âlimleri (Peygamber efendimizin ve Eshâbının yolunda bulunan âlimler) buyuruyorlar ki: "Allahü teâlâ, ilim gibi, kudret gibi bütün sıfatlarından kullarına biraz ihsân buyurmuştur. Fakat yalnız üç sıfatı kendine mahsûstur. Bu üç sıfatı Kibriyâ (büyüklük), Ganî olmak (başkalarına muhtâç olmamak, her şey O'na muhtâç olmak) ve Tekvîn sıfatlarıdır." (İmâm-ı Rabbânî)


Son takip: 22.01.2018 - 01:34
Konu ile alakali düsüncelerinizi yaziniz:· MÜLEFFIK · İLHÂM · ŞÂHİK-UL-CEBEL · AMEL · Hâtır-ı Rahmânî · MÜKÂŞEFE · ÂSÎ · MUSTAFA · DUHÂ NAMAZI · KÜTÜB-İ SÂLİFE · MISHAF · REZZÂK (Er-Rezzâk) · Nİ'MET (Nîmet) · Kutb-i Ebdâl · VÂLÎ (El-Vâlî) · ATEŞPERESTLİK · Makâm-ı Mahmûd · MÜZÂREA ŞİRKETİ · HİCRET · Asr-ı Seâdet · SEBÎL · İSLÂM · HÂRÛN ALEYHİSSELÂM · ADÂVET · MEVHÛM · EZKÂR · Fâsid Temizlik · Hak Teâlâ · İlâhî Dinler · CÜHÛD · Ribe'n-Nesîe · Hadîs-i Muddarib · HÂKİM · Bid'at sâhibi · SÜT KARDEŞ · Kazâ Etmek · HAFİF NECÂSET · İlm-i Usûl-i Kelâm · BA'S · TELKÎN · ATEİST · HASENEYN · SERMÂYE · Berzâh-ı Sugrâ · Hicrî Kamerî Sene · MİŞNÂ · LÛT ALEYHİSSELÂM · Şühûd-i Ehadiyet · ELHÂN · TESBİH
· AKÎKA · Akl-ı Feâl · Akl-ı Meâş · Âlem-i Ervâh · Âlem-i Mânâ · Âlem-i Sagîr · ALEYHİSSALÂTÜ VES-SELÂM · ÂLİM · AMDEN · AMEL · Amel-i Kesîr · Amel-i Sâlih · ÂMENTÜ · ANÂSIR-IERBE'A · ANGLİKANİZM · ANKEBÛT SÛRESİ · ARABÎ AYLAR · ARABÎ SENE · A'RÂF · A'râf Eshâbı (Ehli) · ARAFÂT · ARÂZİ-İ MÎRİYYE · ARÂZİ-İ UŞRİYYE · AREFE GÜNÜ · ASHÂB · ÂSÎ · ÂŞİR · Aşk-ı İlâhî · AŞR (Aşır) · AŞR (Aşır) · ÂŞÛRE GÜNÜ · ATÂ · AZÂB · Âzâd Etmek · Âzâd Olmak · AZAMET · ÂZER · AZÎMET · AZÎZ (El-Azîz) · BÂTINİYYE
· Melekler · Peygamberler · Sureler

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38


Google
 
Web ihya.org
CepAlem Gazeteler E-Kart E-Kitap Sözlük
Kuran Meali Hadis Namaz Vakitleri Ingilizce Samil Fıkıh Fetva Rüya Tabiri
Kamus Hikayeler Forum Dini Terimler Oyun Resimler
Terimler isimler Sosyal Kavram Hadis Sözlügü imsakiye
ilmihal Rehber